Jaguar F-Type R – niezawodny copue

W świecie, w którym podobno już za parę lat zostaną nam tylko elektryczne, bez emisyjne i zupełnie bezpłciowe crossovery, Jaguar prezentuje nową odsłonę swojego niezmiennie pięknego, niezmiennie ekstrawaganckiego, a także niezmiennie napędzanego pięciolitrowym silnikiem V8 – coupe F-Type R. Po siedmiu latach na rynku duchowy następca kultowego F-Type’a z silnikiem V6 zyskał kompleksowy pakiet modernizacji. Nowy model z zewnątrz wyróżnia się przede wszystkim gruntownie przeprojektowanym przodem, dzięki któremu nadwozie wygląda teraz na jeszcze niższe, szersze i bardziej masywne. Konstruktorzy nie poprzestali jednak na zmianach kosmetycznych.

Jakie zmiany można dostrzec we wnętrzu Jaguara F-Type R? Podobnie jak z zewnątrz są to raczej detale. Pojawiły się większe ekrany, zadbano o bardziej unowocześnione menu ze zwiększoną ilością funkcji. Te zmiany nie wpływają jednak na ogólny charakter tradycyjnego Jaguara. Zaskoczy Cię jasne opakowanie, otulającej się wokół kierowcy sportowej kabiny, która z resztą jest bardzo komfortowa jak również bardzo efektowna w tej klasie. To jednak nie jest najważniejsze. Na co w takim razie należy zwrócić największą uwagę? To silniki!  Nowa wersja Jaguara wyposażona jest pięciolitrowy silnik v8 o mocy 300 KM. Jeśli lubisz beztrosko wciskać pedał gazu w podłogę i przez cały czas czuć doskonale zestrojone, wyborne podwozie, które radzi sobie z tą mocą i przez cały czas pewnie trzyma się drogi, to jesteśmy pewni, że to auto skradnie Twoje serce. Jak zauważyliśmy, ten silnik jest jednym z najbardziej przypadających do gustu europejskim kierowcom, w nowym, jeszcze bardziej sportowym opakowaniu dostarcza znacznie więcej przyjemności z jazdy.

To co zaskakuje w drugiej kolejności to brzmienie jakim czaruje sportowy Jaguar, pomimo, że nie jest zbyt głośny i egzotyczny. To jest jednak taki typ silnika, który zdecydowanie bazuje na momencie obrotowym, co jest właściwie jedną z jego największych potęg. Podczas miejskiej jazdy można odkryć kolejną z jego mocnych stron, czyli zdolność do spokojnej, niewysilonej, komfortowej jazdy. Dzięki temu Jaguar F-Type R sprawdza się jako nowoczesne GT, czyli idealny samochód do dłuższych podróży dla osób ceniących styl i wygodę. We wnętrzu, trzeba przyznać jest wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób, a co więcej, bagażnik znajdujący się za siedzeniami z łatwością pomieści bagaże na co najmniej dwutygodniową podróż. Co w przypadku, gdy drogi przed Jaguarem staną się nieco bardziej kręte? Wtedy możesz wykorzystać tryb Dynamic Mode, który z reguły włącza się z automatu. Wówczas silnik Jaguara pokaże swoje drugie oblicze!

Musimy dodać, że F-Type jest dosyć ciężkim autem. Różne jego wersje ważą między 1600, a nawet 1800 kg, co jest dość sporym parametrem, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia przecież z kompaktowym GT. Nie można jednak przez to spisać Jaguara na straty, ponieważ fenomenalnie nadrabia to swoim niebanalnym charakterem w stylu amerykańskich muscle cars. Ten samochód potrafi się bezpiecznie kołysać na drodze, ale to jest zdecydowanie jedną z jego rozpoznawczych cech, którą docenią kierowcy lubiący czerpać frajdę z jazdy po krętych drogach. Niewątpliwie, to jedno z aut, do którego trzeba mieć przez cały czas szacunek. I chodzi tu nie tylko o szacunek do prędkości, ale przede wszystkim do praw fizyki, ponieważ to właśnie one podczas jazdy cały czas doganiają kierowcę. Jeśli masz dosyć samochodów, przez które czujesz się odizolowany, od warunków panujących na drodze, to możesz być pewien, że sportowy Jaguar zapewni Ci bezpośredniość wrażeń przez cały czas trwania podróży. Poczujesz to dzięki pracy układu kierowniczego czy też pracy samych kół, które przez cały czas dają ogromne poczucie satysfakcji z jazdy. I uwaga – nie musi to być o razu szybka jazda, ale nawet na zakrętach podczas igraszek z nowym Jaguarem, poczujesz fantastyczną kombinację dużego silnika z bardzo wprawnym podwoziem, zaprojektowanym z pewnością przez osoby, które również lubią czerpać przyjemność z codziennej jazdy.

Dopełnieniem Jaguara F-Type jest jakościowy design w wykwintnej, brytyjskiej formie. Jesteśmy przekonani, że F-Type pozostawi w Tobie same pozytywne wspomnienia, ponieważ należy do tych samochodów, które są genialne w swojej formie. Są takimi autami, o których cały czas marzą entuzjaści motoryzacji, i które powinny przez cały czas istnieć. Obawiamy się jednak, że przy zmieniających się normach Jaguar z silnikiem V8 długo nie pozostanie na rynku i będzie musiał zostać zmieniony na hybrydę lub po prostu inny typ silnika, który na pewno będzie mniejszy od obecnej wersji, a co za tym idzie nie będzie miał już w sobie tyle charakteru. To niskie, egzotyczne coupé wyróżnia się na rynku, ponieważ nie jest wybierane zbyt często. Klienci wolą nieco bardziej tradycyjne rozwiązania i częściej stawiają na sportowe SUV’y. Klienci, którzy jednak zyskają się na zakup Jaguara F-Type zyskają podwójnie. Po pierwsze – zyskają dostęp do jednego z ostatnich, dużych i naprawdę fascynujących silników, a po drugie zyskają samochód, który autentycznie zaskakuje, jest elegancki, jak również inspiruje, co można powiedzieć o naprawdę niewielkiej liczbie samochodów, które pozostały na rynku.

Podsumowując, dzisiaj to najlepszy czas aby rozejrzeć się za niepowtarzalnym Jaguarem, którego historia z pewnością zapisze się na kartach motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *