Ile trwa transport auta z USA do Polski?

Planujesz zakup auta w Stanach Zjednoczonych? Warto już na początku przygotować się na to, że proces ten jest długotrwały i wymaga od kupującego trochę cierpliwości. Cała procedura obfituje w formalności, a każda z nich to kolejne dni oczekiwania. Niestety, zakupując samochód w Stanach Zjednoczonych, nie będziesz mógł cieszyć się jazdą nim już następnego dnia. Ile więc potrwa proces transportu auta z USA do Polski?

Udało się!

Wygrana licytacja to dopiero początek. Jak najszybciej należy uiścić opłatę za zakup oraz opłacić dodatkowe koszty związane z samą aukcją. Dokonanie przelewu, w zależności z którego banku usług korzystasz, potrwa kilka godzin albo… kilka dni. Ta mniej pozytywna opcja dotyczy jednak głównie małych banków spółdzielczych. Kiedy dom aukcyjny zaksięguję wpłatę, zwolni auto i wtedy możemy już umawiać sprawy związane z transportem. To kwestia jednego do dwóch dni. W międzyczasie odbywa się przeniesienie praw własności. Tytuł własności (Title) jest konieczny do uzyskania zgody na eksport auta z terytorium USA. Proces przeniesienia własności to kwestia kilku dni lub kilku tygodni.

Ahoj!

Transport pojazdu z USA odbywa się drogą morską. Samochód, po wydaniu Title, zostaje załadowany do kontenera i odbywa swoją podróż na pokładzie kontenerowca, po tym, jak uda się znaleźć miejsce dla niego. Bywa, że przez kilkanaście dni musimy kontrolować wolne miejsca na statkach, by w końcu nasz ładunek mógł zostać przyjęty na pokład i wypłynąć w drogę do portu docelowego. Transport drogą morską z USA potrwa nawet około miesiąca, w zależności od lokalizacji portów początkowego i końcowego.

Zabijamy do portu

Po dopłynięciu do portu, pojazd zostaje rozładowany i trafia na szczegółową odprawę celną do agencji celnej. To dodatkowe 7 – 13 dni, które czasem mogą się przedłużyć, jeśli kolejka jest spora. Po ocleniu, samochód jest transportowany pod wskazany przez klient adres i trafia tam w ciągu około 7 dni roboczych. Cały proces sprowadzenia auta potrwa w sumie ok. 6-8 tygodni w najbardziej pozytywnej konfiguracji okoliczności. Najczęściej jednak podróż trwa 2 miesiące, jeśli jest wysyłany ze Wschodniego Wybrzeża USA lub 3 miesiące, jeśli podróż do nowego domu pojazd rozpoczyna na Zachodnim Wybrzeżu.