Czy warto sprowadzić auto z USA do Polski?

Twoi znajomi ściągają samochody ze Stanów? A może na ulicy mija Cię coraz więcej samochodów z czerwonymi światłami mijania (co swoją drogą jest niezgodne z polskimi przepisami)? Zastanawiasz więc, o co chodzi, czy faktycznie warto sprowadzić auto z USA do Polski i w sumie, dlaczego?

Atrakcyjność

Polscy kierowcy poszukujący samochodów używanych upatrzyli sobie nowy rynek kipiący dla nich możliwościami. Niestraszne im nawet przeróbki, które muszą przeprowadzić po sprowadzeniu auta. Atrakcyjna cena a przy tym pełne wyposażenie? Kto by się oparł? Średnio cena używanych samochodów w USA jest niższa o ok 20-30% w porównaniu do tych samych modeli sprowadzanych z zachodniej Europy.

Zagrożenia

Zagrożeń jest sporo. Dlatego poszukiwania należy pozostawić w rękach profesjonalistów, zwłaszcza, że nie możesz sam obejrzeć samochody, a formalności jest sporo. To wiąże się również z opłatami. Firma pośrednicząca uchroni Cię przed wpadnięciem w jedną z wielu pułapek, jak np. Sprowadzenie z USA niesprawnego auta. Często uszkodzone samochody są w Stanach wprost oznaczane jako odpad. Nie będziesz miał w takim wypadku możliwości rejestracji i naprawy w Polsce. Dodatkowo narazisz się na ogromną karę za możliwość nielegalnego międzynarodowego przemieszczania odpadów.

Zalety

USA to największy rynek motoryzacyjny na świecie. Kierowcy w Stanach o wiele częściej od Europejczyków wymieniają samochody. Wolą pozbyć się nawet lekko uszkodzonego i kupić nowe niż naprawiać. Dlatego też natrafisz na auta w przyzwoitej cenie z bardzo małym przebiegiem. Głównie są to marki premium: Audi czy BMW, czyli bogato wyposażone. Jest to więc szansa na zakup bardzo dobrego samochodu z pełnym pakietem wyposażenia na rozsądne pieniądze, o wiele taniej niż w Europie. Dodatkowo, produkowane na rynek amerykański modele są najczęściej konstruowane z lepszych komponentów.

Sprowadzanie klasyków z USA do Polski

Perełki motoryzacji, które na europejskich drogach będą zwracać uwagę i budzić podziw, a w Stanach są nierzadko zwykłymi rupieciami. Ich cena w Stanach jest bardzo niska, a dodatkowo import jest zwolniony z opłaty celnej i akcyzy. Całość opłat związana z transportem wyniesie tylko ok. 8% wartości auta, co naprawdę się opłaca.