Auta z Ameryki – Fakty i Mity

Polscy kierowcy wciąż bardzo żywo interesują się możliwościami jakie oferuje amerykański rynek motoryzacyjny. Widać to po portalach aukcyjnych Iaai i Copart, gdzie codziennie sprzedawane są setki aut. Zakup auta z USA to zagadnienie, które w niektórych kręgach jest owiane tajemnicą, a w innych kojarzone jest z mylnymi stereotypami. Z tego artykułu dowiesz się jak naprawdę działają najpopularniejsze aukcje samochodowe i jak możemy Ci pomóc w spełnieniu marzenia o własnym aucie z Ameryki! Sprowadzanie samochodów z Ameryki to dziedzina, w której specjalizujemy się od lat, dlatego pozwoliliśmy sobie obalić zasłyszane wśród naszych klientów, mylne przekonania na ten temat.

Czy auta z USA są gorsze od europejskich?

Pierwszy mit, który najczęściej krąży wśród zmotoryzowanych, głosi, że auta ze stanów często są gorsze od samochodów europejskich. Owszem, mają swoją naturę i charakter – dokładnie tak jak każde inne auto, niezależnie od tego czy jest importowane od naszych zachodnich sąsiadów czy z Japonii. Elementy, które najczęściej pozwalają odróżnić auto amerykańskie od europejskiego to rozstawienie i kształt reflektorów, kolor świateł, mierniki temperatury czy też lokalizacja automatycznej skrzyni biegów. Pamiętajmy jednak, że każdy z wymienionych parametrów możemy dopasować do własnych preferencji nie umniejszając tym samym jakości auta z USA. Doskonałym dowodem na to, że samochody zza oceanu sprawdzają się na polskich drogach są liczne opinie o autach, które polecamy sprawdzić na forach internetowych. Dodatkowym zapewnieniem o jakości pojazdu jest obowiązkowa książka serwisowa, w której znajdują się szczegółowe dane i historia auta, a brak takiego dokumentu zgodnie z prawem jest przestępstwem. Każdy samochód, który oferowany jest przez dom aukcyjny Iaai lub Copart posiada spisaną historię swojego życia wraz ze szczegółami wszystkich uszkodzeń, tego jak do nich doszło i kiedy miały miejsce. Jako firma zajmująca się sprowadzaniem aut z USA, przed zakupem przeprowadzamy dogłębną weryfikację historii auta aby Nasi klienci nigdy nie mieli przeświadczenia, że decydują się na „kota w worku”. Jak pokazuje rzeczywistość, auta amerykańskie wcale nie są gorsze od europejskich.

Wyposażenie aut z USA

Kolejny mit, z którym jako profesjonaliści nie możemy się zgodzić, mówi o tym, że auta z Ameryki posiadają uboższe wyposażenie od tych produkowanych w Europie. Ci, którzy głoszą taki światopogląd jako argument podają stosowanie gorszych jakościowo surowców. Często jest też tak, że po prostu trudno im zaakceptować fakt, że Europejskie fabryki aktualnie niewiele różnią się od amerykańskich. Biorąc pod lupę wyposażenie samochodów z USA, część przekonań zapewne wynika z przeciętnej jakości lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy to faktycznie stosowano najtańsze i najprostsze rozwiązania mechaniczne. Wszechobecny plastik, mało estetyczny design i pozostawiające wiele do życzenia układy hamulcowe to jedne z wielu aspektów, które przełożyły się na przekonania o słabej jakości samochodów z Ameryki. Zmiana nadeszła w momencie gdy na rynku pojawił się przełomowy Mustang i Camaro. Właśnie wtedy Amerykanie zaczęli doganiać resztę świata w kwestiach technologicznych i rozpoczęli ich transfer na rynek aut amerykańskich. Dzięki temu dzisiejsze samochody produkowane w Stanach Zjednoczonych imponują nie tylko wyglądem ale często nie dorastają do pięt europejskim pod względem wykorzystywanych technologii. Mówiąc o pojazdach produkowanych na tamtejszy rynek – większość modeli zaopatrywana jest w części pochodzące z Europy. Stąd przekonanie o ich gorszym wyposażeniu okazuje się błędne. Podgrzewane fotele, sterowanie głosowe i układy aktywnego zawieszenia to współcześnie standardowe wyposażenie auta z USA, a co więcej są to systemy najwyższej jakości. Warto pamiętać, że przeciętny Amerykanin jest w stanie zapłacić za auto znacznie więcej niż przeciętny Polak, a co za tym idzie – stać go na samochód najlepszej jakości. Co więcej, ilość aut sprzedawanych przez amerykańskie koncerny musi przekładać się na ich jakość. Racjonalnie rzecz ujmując – gdyby było inaczej, prym na rynku motoryzacyjnym z pewnością wiodłyby Chiny, a nie Ameryka i Europa.

Koszty importu auta z USA

Skoro udało nam się rozwiać najpopularniejsze mity, pora na fakty o autach z Ameryki. Prawdą jest, że auta z USA są tańsze od Europejskich. Mercedes E 250 w Europie kosztuje blisko 270 000 PLN, z kolei cena za ten sam model w USA potrafi być nawet o sto tysięcy niższa. Skąd taka dysproporcja? To pytanie zadają sobie nie tylko producenci europejscy ale również australijscy i japońscy. Rynek aut amerykańskich jest niepodważalnie największy na świecie, a co za tym idzie koszty dostarczenia samochodu do odbiorcy są znacznie niższe niż w Europie. Za oceanem wystarczy oficjalne przedstawicielstwo producenta oraz sieć serwisu i sprzedaży, z kolei na kontynencie europejskim, biorąc pod uwagę liczbę krajów, przepisów i podatków – ten model musi być powielony co najmniej o liczbę wszystkich państw członkowskich. Wysokość kosztów przypadających na jedno wyprodukowane auto zwiększa się zatem nieporównywalnie do rynku amerykańskiego. To jedno z praw rynku, które wyjaśnia dlaczego auta z Ameryki są tańsze od aut z Europy. Chcąc kupić samochód o wartości (jak na Polskie ceny) od 250 do 300 tysięcy, decydując się na sprowadzenie auta z USA można zaoszczędzić ponad 100 tysięcy złotych. Wliczając w to koszty importu auta, formalności i niezbędne przeróbki – oszczędności są niewspółmierne do zakupu na polskim rynku. I nie ma w tym żadnych haczyków, po prostu tak jest skonstruowany amerykański rynek.

Ostatni fakt, który warto poznać mówi o tym, że auta z USA są znacznie mniej eksploatowane niż europejskie. To pewnik wynikający nie tylko z lepszej jakości dróg, doskonałych paliw i obfitości rynku ale również z obowiązujących przepisów. Nic dziwnego zatem, że amerykańskie samochody są  narażone na mniej negatywnych czynników umniejszających ich jakości.

Podsumowując, sprowadzenie auta z USA to świetny pomysł i niepowtarzalna okazja. Jeżeli nadal masz wątpliwości koniecznie skontaktuj się z przedstawicielami naszej firmy, którzy są prawdziwymi profesjonalistami w swojej dziedzinie i chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *